Buy Wild Shagbark Hickory Nuts - Foraged

Wild Shagbark Hickory Nuts

Sale!

$30.00

Availability: 3 in stock

Product Description

Hickory nuts are one of the most calorie-dense wild foods in the US- a single ounce of nutmeats is nearly 200 calories! The hickory nut was an important part of indigenous cultures- in addition to being one of the few wild nuts that are palatable raw, they can be used in any recipes that traditionally call for pecan or walnut. A hearty warm drink can be made from simmering the nuts and hard shells, the hickory nut-butter or nut-milk can rendered, and the thick outer husks of the shell are a perfect way to add hickory flavor to smoked foods, or as a fragrant firestarter. You will receive a medium flat rate USPS box filled with whole nuts- because they are so calorically dense, be sure to dry or freeze whatever portions you don’t use quickly!

Where's it from?

Product Reviews

Reviews

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

General Inquiries

There are no inquiries yet.

Wild Shagbark Hickory Nuts

$30.00

Availability: 3 in stock

Product Description

Hickory nuts are one of the most calorie-dense wild foods in the US- a single ounce of nutmeats is nearly 200 calories! The hickory nut was an important part of indigenous cultures- in addition to being one of the few wild nuts that are palatable raw, they can be used in any recipes that traditionally call for pecan or walnut. A hearty warm drink can be made from simmering the nuts and hard shells, the hickory nut-butter or nut-milk can rendered, and the thick outer husks of the shell are a perfect way to add hickory flavor to smoked foods, or as a fragrant firestarter. You will receive a medium flat rate USPS box filled with whole nuts- because they are so calorically dense, be sure to dry or freeze whatever portions you don’t use quickly!

Share this product

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

About the seller

We're 3rd generation wild-crafters who sustainably gather from Midwest forests. All of our plants and mushrooms offered for sale have been carefully identified and harvested by expert wild-crafters who use modern scientific best-practices and traditional low-impact harvesting. We only ship products of the finest grade so they arrive in your kitchen in excellent condition. We're honored to be able to gather the magical bounty of the forests and deliver it to you!

Where's it from?

Product Reviews

Reviews

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

General Inquiries

There are no inquiries yet.

Shopping Cart

Invite & Earn

X
Signup to start sharing your link
Signup

Be specific...

Please put the amount that you have (in pounds, oz, bottles, other units etc) in the description and in the Inventory section. This helps buyers know how much you have right away and makes them more inclined to buy your product.

Please have a PER UNIT pricing for all mushrooms. Buyers don’t have time to negotiate and will not buy from you if you don’t put this information. For example: $30/pound or $12/ounce.

Lastly, please include the shipping price in your product price if you don’t want to set up shipping. Foraged has a flat rate of $7.99 for shipping if you choose not to setup your shipping for your store. Buyers are not responsible for paying you an additional price for shipping unless specified.

Refer someone to Foraged,
get 15% off your next order.

1. Create an account on Foraged.

2. Go to the Referrals tab on your Foraged account page. 

3. Share your referral link and get 15% off for every person you refer who buys on Foraged. It’s that easy.

Customer Login
Customer Login